Vyhľadávanie

LUPINY (DANDRUFF)

Lupiny znamenajú svrbenie, odlupovania kože na pokožke hlavy, pričom najčastejšou príčinou je seboroická dermatitída pokožky hlavy.1 Tento stav pokožky hlavy je bežný v mnohých vekových kategóriách a pozostáva z bieleho, alebo žltkastého mastného šupinatenia sprevádzaného sčervenaním kože a svrbením.

Čo spôsobuje lupiny?

Zatiaľ nie je známe, čo presne spôsobuje lupiny. Rozsiahly výskum ukázal, že nadmerný rast normálne sa vyskytujúcich druhov kvasiniek nazývaných Malassezia môže prispieť k lupinám. 1 Okrem toho sa predpokladá, že nadmerná tvorba mazu na pokožke hlavy môže zhoršiť lupiny zvýšením metabolizmu kožného mazu Malasseziou , čím dochádza k podráždeniu a zápalu. 2 Zdá sa, že ľudia s lupinami, majú spojenia medzi kožnými bunkami pokožky hlavy oslabené, čo spôsobuje, že kožná bariéra je slabá a menej schopná zadržať vlhkosť.3

Existuje niekoľko dermatologických stavov postihujúcich pokožku hlavy, ktoré by mohli spôsobiť svrbenie a šupinatú pokožku hlavy:

 • Seboroická dermatitída pokožky hlavy (najčastejšia príčina „lupín“)

 • Psoriáza

 • Dermatitída

Tabuľka 1 – Príčiny spôsobujúce svrbenie a šupinatenie pokožky hlavy

Stav pokožky na hlave

Popis

“Lupiny” alebo seboroická dermatitída na hlave1

Najčastejšie príčiny tvorby lupín; spôsobuje svrbenie a pretrvávajúce mastné odlupovanie pokožky na hlave.

Psoriáza na pokožke hlavy4

Psoriázu charakterizujú dobre ohraničené ružové plochy podobné plaku, na ktorých sa tvoria šupiny, ale sú hrubšie ako šupiny pri seboroickej dermatitíde.

Kontaktná dermatitída5

Svrbenie, červená a šupinatá pokožka zvyčajne spôsobená expozíciou dráždivých chemikálií vo vlasových výrobkoch

Lupiny a ich symptómy

Lupiny, alebo seboroická dermatitída na pokožke hlavy, je stav, keď sa pokožka na hlave stane zapálenou, šupinatou a mimoriadne svrbivou. U niektorých ľudí so seboroickou dermatitídou je ovplyvnená koža v oblasti čela vrátane obočia a záhybov okolo nosa. V niektorých prípadoch môže byť postihnutý aj hrudník. Pokožka je jasne ružová alebo červená s jemným bielym až žltkastým šupinatením.

Pre niektorých ľudí, môže správna hygiena a ošetrenie vlasov odstrániť lupiny. Pre mnohých však môžu byť lupiny pretrvávajúcim a opakujúcim sa celoživotným problémom.

Rizikové faktory

Vek

Seboroická dermatitída (lupiny) sa zvyčajne vyskytuje v troch hlavných fázach života. Prvá fáza je bežná u novorodencov, známa ako „mliečne chrasty“ a zvyčajne sa vyrieši v priebehu niekoľkých mesiacov. Ďalší výskyt šupín a lupín sa prejaví opäť pri dospievaní. U mužov je to viac ako u žien. Je to s najväčšou pravdepodobnosťou v dôsledku androgénneho hormónu čo vyvoláva zvýšenie produkcie kožného mazu. Posledný výskyt lupín je u populácie staršej ako 50 rokov, keďže aktivita mazových žliaz sa znižuje.6

Psychické ochorenia

U ľudí s určitými psychickými problémami, ako je depresia, je zvýšené riziko vzniku seboroickej dermatitídy.1

Neurologické ochorenia

U ľudí s Parkinsonovou chorobou a demenciou je vyšší výskyt seboroickej dermatitídy.1

Imunitný systém a vyčerpanosť

Ľudia s HIV alebo pacienti, ktorí mali transplantované orgány alebo kostnú dreň a sú na imunosupresívnych liekoch, sú vystavení zvýšenému riziku vzniku lupín. Predpokladá sa, že druhy kvasiniek Malassezia sú schopné prerastať u ľudí s oslabeným imunitným systémom.7

Životné prostredie

U niektorých ľudí spôsobuje slnečná expozícia tvorbu lupín.8Toto by mali brať do úvahy ľudia so zvýšenou citlivosťou na slnko a s ochorením ako je lupus. Ak sa takýto ľudia vystavia slnečnému žiareniu môžu sa s veľkou pravdepodobnosťou na pokožke hlavy vytvoriť šupiny a lupiny..

Zima je obzvlášť nepríjemná pre ľudí, ktorí trpia suchou pokožkou, pretože studený vonkajší vzduch a ohriaty vnútorný vzduch môžu viesť k zvýšenému podráždeniu a šupinateniu pokožky na hlave.9

Produkty

U ľudí náchylných na lupiny, je nevyhnutné starostlivo sledovať zložky v šampónoch, kondicionéroch, vlasových géloch, farbách na vlasy, a všetkých ostatných vlasových prípravkoch, ktoré prichádzajú do styku s pokožkou hlavy. Produkty môžu spúšťať tvorbu lupín z rôznych dôvodov. Jedným z nich je nadmerné umývanie vlasov, ktoré vedie k suchosti a podráždeniu. Ďalším je hromadenie prídavných látok z produktov, ktoré môže viesť k zvýšenej tvorbe mazu a následnému odlupovaniu pokožky na hlave alebo dokonca až k alergii na špecifické chemikálie.

Stres

Hlavným faktorom, ktorý zhoršuje stav u ľudí so seboroickou dermatitídou na pokožke hlavy môže byť psychologický stres.10

Liečebné postupy

Tabuľka 2 – Liečebné postupy pri lupinách1

Patogénne faktory alebo symptómy pri lupinách

Typické liečebné postupy

Premnoženie kvasinky Malassezia 

šampón s antimykóznym pôsobením

Zápal a svrbenie

zníženie zápalu

Šupinatá pokožka hlavy

šampón na odstránenie šupín a lupín

Mastná pokožka na hlave a hygiena

umývanie vlasov 2-3 krát týždenne, aby sa zabránilo hromadeniu mazu na pokožke hlavy

Chemicky indukované podráždenie

obmedzenie častého používania šampónov a vlasových prípravkov; ak pretrváva podráždenie, zhodnotiť možnosť prítomnosti alergie

Pozri  Kamedis Šampón proti lupinám  

Referencie

 1. Borda LJ, Wikramanayake TC. Seborrheic Dermatitis and Dandruff: A Comprehensive Review.J Clin Investig Dermatol. Dec 2015;3(2).
 2. Ro BI, Dawson TL. The role of sebaceous gland activity and scalp microfloral metabolism in the etiology of seborrheic dermatitis and dandruff. J Investig Dermatol Symp Proc. Dec 2005;10(3):194-197.
 3. Turner GA, Hoptroff M, Harding CR. Stratum corneum dysfunction in dandruff. Int J Cosmet Sci. Aug 2012;34(4):298-306.
 4. Eberle FC, Bruck J, Holstein J, et al. Recent advances in understanding psoriasis. F1000Res. 2016;5.
 5. Redlick F, DeKoven J. Allergic contact dermatitis to paraphenylendiamine in hair dye after sensitization from black henna tattoos: a report of 6 cases. CMAJ. Feb 13 2007;176(4):445-446.
 6. Cotterill JA, Cunliffe WJ, Williamson B, Bulusu L. Age and sex variation in skin surface lipid composition and sebum excretion rate. Br J Dermatol. Oct 1972;87(4):333-340.
 7. Tragiannidis A, Bisping G, Koehler G, Groll AH. Minireview: Malassezia infections in immunocompromised patients. Mycoses. May 2010;53(3):187-195.
 8. Moehrle M, Dennenmoser B, Schlagenhauff B, et al. High prevalence of seborrhoeic dermatitis on the face and scalp in mountain guides. Dermatology. 2000;201(2):146-147.
 9. Pierard-Franchimont C, Pierard GE, Kligman A. Seasonal modulation of sebum excretion. Dermatologica. 1990;181(1):21-22.
 10. Park SY, Kwon HH, Min S, et al. Clinical manifestation and associated factors of seborrheic dermatitis in Korea. Eur J Dermatol. Apr 1 2016;26(2):173-176.
Späť k článkom

© 2023 KamedisTM. All right reserved

Mobilná verzia

Táto webová stránka používa súbory cookie na zlepšenie používateľskej skúsenosti a zabezpečenie svojho efektívneho fungovania. Ochrana osobných údajov