Vyhľadávanie

AKNÉ

Akné, alebo acné vulgaris, je jednou z najčastejších kožných ochorení na svete. Skladá sa z lézií alebo pupienkov, vrátane komedónov, bielych bodiek, čiernych bodiek, cýst a uzlíkov a je často sprevádzané sčervenaním a bolesťami. Akné postihuje nielen dospievajúcu mládež, ale mnoho ľudí má skúsenosti s prepuknutím až v dospelosti. U niektorých sa akné dokonca rozvinie v dospelosti po prvýkrát.1 Okrem fyzických symptómov je akné pre mnohých emočne náročné a môže vážne ovplyvniť kvalitu ich života. Štúdie ukazujú, že akné môže mať hlboký vplyv na duševné zdravie u viac ako 50% jedincov, s významnými spojeniami so slabým emočným zdravým, depresiami a dokonca aj samovražednými myšlienkami. 2-4

 

 

Čo spôsobuje akné?

Akné je zvyčajne spôsobené kombináciou faktorov, známych ako "štyri piliere akné".5 Každý človek môže mať akné spôsobené jedným alebo kombináciou týchto rôznych mechanizmov a preto je liečba akné zameraná priamo na jednu alebo na viac týchto faktorov:
 

 • Upchaté póry

 • Zvýšená produkcia mazu

 • Nadmerný bakteriálny rast

 • Zápal
   

Upchaté póry

 

Koža sa neprestajne regeneruje. Niekedy sa kožné bunky okolo pórov delia príliš rýchlo, čo následne vedie k upchatým pórom.

 

Zvýšená produkcia mazu

Olejové žľazy v pokožke (nazývané mazové žľazy) sú nevyhnutné na udržanie hydratácie pokožky a na zabezpečenie ochranného filmu na vonkajšej vrstve kože. Avšak u niektorých jedincov nadprodukcia mazu prispieva k tvorbe akné. Hormóny môžu podnietiť mazovú žľazu, aby produkovala viac mazu. Zvýšená tvorba kožného mazu je bežná počas puberty a môže vznikať tesne pred menštruáciou ako reakcia na zvýšené androgénne hormóny.

 

Nadmerný bakteriálny rast

Naša koža obsahuje bežne tisíce baktérií, ktoré sú zvyčajne v zdravej rovnováhe a sú označované ako kožná mikrobiota. Avšak upchaté póry a mastná pokožka vytvárajú dokonalé prostredie pre nezdravo nadmerný rast baktérií, pričom najčastejším vinníkom sú baktérie nazývané Propionibacterium acnes.7

 

Zápal

Celkovo, upchaté póry, nadbytok kožného mazu a nadmerný bakteriálny rast má za následok zápalovú reakciu, ktorá vedie k zápalom lézií, začervenaniu a niekedy k bolesti.

 

Príznaky akné

Akné sa extrémne často vyskytuje u dospievajúcich a mladých dospelých a štúdie odhadujú, že akné sa bude rozvíjať u viac ako 90% všetkých dospievajúcich. 1 Hoci aj keď väčšina dospievajúcich zažije akné v tomto období, rozhodujúci je aj stav pokožky u dospelých.

Akné zvyčajne postihuje tvár, ale môže tiež zasiahnuť krk, chrbát, ramená a hrudník. Vyrážky, alebo akné lézie sú všeobecne rozdelené do dvoch skupín: zápalové lézie a nezápalové lézie. Zápalové akné lézie sú zvyčajne červenšie a bolestivé a pozostávajú z hnisavých hrboľčekov (pustúl), jasne červených alebo ružových hrboľčekov (papuly) a dokonca aj z hlbokých bolestivých hrboľčekov nazývaných zápalové uzliny a cysty. Na druhej strane, nezápalové akné lézie sú zvyčajne tuhé hrboľčeky označované ako otvorené komedóny (čierne bodky) a uzavreté komedóny (biele bodky).

Aj keď akné vymizne, môže zanechať tmavé škvrny a zjazvenie. Tieto trvalé príznaky je zvyčajne ťažké vyliečiť, zdôrazňujúc dôležitosť použitia účinnej starostlivosti o pleť a liečby pokožky náchylnej na akné.

Tabuľka 1 – Lézie bežne viditeľné u akné

Typ aknóznej lézie

Názov

Popis

Otvorený komedón

Čierne bodky

Upchané póry, ktoré majú rozšírený otvor na vrchu s čiernym sfarbením hlavičky komedónu. V minulosti sa tvrdilo, že ide o oxidáciu povrchových lipidov, ale zistilo sa, že ide o melanín.

Uzatvorený komedón

Biela hlavička

Upchané póry, ktoré sú uzavreté vrstvou kože na vrchole a vyzerá ako malý mäsovo zafarbený hrbolček.

Zapálená papula

Vyrážka

Malé ružové alebo červené kopulovité rany bez zjavného otvoru, ktorý je obklopený zápalom.

Pustula

Vyrážka

Vyvýšená koža, ktorá môže byť biela alebo žltkastá, pretože obsahuje odumreté biele krvinky (hnis).

Nodula a cysta

Cystická zapálená nodula (uzlík)

Nodula je veľká a bolestivá rana, ktorá sa vytvára hlboko pod kožou. Môže byť veľmi bolestivá a tvrdá na dotyk. Má tendenciu pretrvávať niekoľko týždňov alebo mesiacov. Ak sa nevstrebe úplne, vzniká po nej jazva.

Cysty majú veľkosť aj niekoľko centimetrov, môžu byť s hustým žltým obsahom a pretrvávajú aj niekoľko rokov. Nemajú tendenciu k zahojeniu sa.

Pozápalová hyperpigmentácia

Tmavé škvrny

Tieto sa javia ako tmavé škvrny v oblastiach, kde bolo akné predtým aktívne. Tieto škvrny sú častejšie u tých, ktorí majú tmavšiu farbu pleti a môžu trvať mesiace, kým zmiznú aj po zlepšení akné.

 

Rizikové faktory

Vek

Akné postihuje ľudí všetkých vekových kategórií. Aj keď je najčastejšie u adolescentov v období puberty, aj u novorodenca sa môže vyvinúť akné krátko po narodení, ktoré je spôsobené materskými hormónmi. Bohužiaľ, niektorí ľudia nestále zápasia s akné až do ich 40-tich rokov.1, 8

Strava

Potraviny s vysokým glykemickým indexom a kravské mlieko, najmä odstredené, môžu zhoršovať akné.9-11 Príčinou môžu byť aj výživové doplnky napr. srvátkové bielkoviny vhodné napr. ako doplnok pri fitnes. Toto všetko zhoršuje akné.12, 13

Životné prostredie

Vlhkosť, teplo a pot môžu zhoršovať akné, ako napríklad pri cvičení a športe, keď sa používajú prilby alebo čelenky..14

Genetika

U mnohých ľudí, sa akné vyskytuje v celých rodinách a môže to mať súvislosť s geneticky podmienenou produkciou väčšieho množstva kožného mazu.6

Hormonálne výkyvy

Hormóny majú priamu úlohu pri produkcii kožného mazu a výkyvov hormónov, ako je napríklad progesterón, ktorý počas menštruačných cyklov, môže spôsobovať tvorbu akné.11

Produkty

Niektoré zložky a výrobky používané na tvár môžu upchávať póry a priamo viesť k tvorbe komedónov a akné.

Stres

Štúdie preukázali, že akné môže vzplanúť aj v období psychického stresu.15, 16

 

Liečebné postupy

Liečba akné sa líši od osoby k osobe a závisí na závažnosti akné, od miernej k strednej až ťažkej forme.

Tabuľka 2 – Liečebné postupy u akné

Patogénny faktor u akné

Typický liečebný postup

Upchaté póry

Normalizovať rýchlosť regenerácie kožných buniek a odlupovania sa, aby sa znížilo množstvo upchatých pórov

Zvýšená produkcia mazu

Zníženie alebo inhibícia produkcie mazu a úprava séba

Bakteriálne premnoženie

Antibakteriálne prípravky

Zápal

Redukcia zápalu

 

Pozri Kamedis produkty pre vyrážky, komedóny a škvrny.

 

Referencie

 

 1. Stathakis V, Kilkenny M, Marks R. Descriptive epidemiology of acne vulgaris in the community. Australas J Dermatol. Aug 1997;38(3):115-123.

 2. Su P, Chen Wee Aw D, Lee SH, Han Sim Toh MP. Beliefs, perceptions and psychosocial impact of acne amongst Singaporean students in tertiary institutions. J Dtsch Dermatol Ges. Mar 2015;13(3):227-233.

 3. Kubota Y, Shirahige Y, Nakai K, et al. Community-based epidemiological study of psychosocial effects of acne in Japanese adolescents. J Dermatol. Jul 2010;37(7):617-622.

 4. Do JE, Cho SM, In SI, et al. Psychosocial Aspects of Acne Vulgaris: A Community-based Study with Korean Adolescents. Ann Dermatol. May 2009;21(2):125-129.

 5. Gollnick HP, Dreno B. Pathophysiology and management of acne. J Eur Acad Dermatol Venereol. Jun 2015;29 Suppl 4:1-2.

 6. Janiczek-Dolphin N, Cook J, Thiboutot D, et al. Can sebum reduction predict acne outcome? Br J Dermatol. Oct 2010;163(4):683-688.

 7. Sardana K, Verma G. Propionibacterium acnes and the Th1/Th17 Axis, Implications in Acne Pathogenesis and Treatment. Indian J Dermatol. Jul-Aug 2017;62(4):392-394.

 8. Perkins AC, Maglione J, Hillebrand GG, et al. Acne vulgaris in women: prevalence across the life span. J Womens Health (Larchmt). Feb 2012;21(2):223-230.

 9. Adebamowo CA, Spiegelman D, Danby FW, et al. High school dietary dairy intake and teenage acne. J Am Acad Dermatol. Feb 2005;52(2):207-214.

 10. Smith RN, Mann NJ, Braue A, et al. A low-glycemic-load diet improves symptoms in acne vulgaris patients: a randomized controlled trial. Am J Clin Nutr. Jul 2007;86(1):107-115.

 11. Smith RN, Braue A, Varigos GA, Mann NJ. The effect of a low glycemic load diet on acne vulgaris and the fatty acid composition of skin surface triglycerides. J Dermatol Sci. Apr 2008;50(1):41-52.

 12. Simonart T. Acne and whey protein supplementation among bodybuilders. Dermatology. 2012;225(3):256-258.

 13. Cengiz FP, Cevirgen Cemil B, Emiroglu N, et al. Acne located on the trunk, whey protein supplementation: Is there any association? Health Promot Perspect. 2017;7(2):106-108.

 14. Sardana K, Sharma RC, Sarkar R. Seasonal variation in acne vulgaris--myth or reality. J Dermatol. Aug 2002;29(8):484-488.

 15. Chiu A, Chon SY, Kimball AB. The response of skin disease to stress: changes in the severity of acne vulgaris as affected by examination stress. Arch Dermatol. Jul 2003;139(7):897-900.

 16. Yosipovitch G, Tang M, Dawn AG, et al. Study of psychological stress, sebum production and acne vulgaris in adolescents. Acta Derm Venereol. 2007;87(2):135-139.

Späť k článkom

© 2023 KamedisTM. All right reserved

Mobilná verzia

Táto webová stránka používa súbory cookie na zlepšenie používateľskej skúsenosti a zabezpečenie svojho efektívneho fungovania. Ochrana osobných údajov